Blog

Olmak İstediğim İnsan ve Alışkanlıkların Gücü

0000000429204-1
Kişisel Gelişim

Olmak İstediğim İnsan ve Alışkanlıkların Gücü

olmak-istedigim-insan-kitap

OLMAK İSTEDİĞİM İNSAN; ÜNLÜ İNNOVASYON GURUSUNUN MUTLULUK VE ANLAM ARAYIŞI

Yukarıdaki başlık Yazın bu sıcak ve bunaltıcı günlerinde adeta elimden düşürmeden baştan sona okuduğum kitabın adıdır. Sizin derhal bu kitabı edinip başta sona bir çırpıda okumanızı, tekrar okumanız tekrar okumanız ve kendiniz ile yüzleşmenizi öneriyorum. Bu yüzleşmeyi belirli aralarla tekrarlamanızı, bir alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ediyorum.
75 yaşının içinde bulunduğum bu yaz tatili sırasında bu kitap vesilesiyle kendi hayatımı da tekrardan gözden geçirme imkanını buldum. Son zamanlarda Ben bu gözden geçirmeyi esasında çok sık yapıyorum. İnsan ilerleyen hayat devresinde bir çok iyi yaptığının veya yapamadığının sonuçları ile yüzleşiyor. Özellikle 54. Mutlu Evlilik yılını yaşadığımız, 50’li yaşlarında iki evladımız ve 18 ila 24 yaşlarındaki 4 toruna sahip olduğumuzu göz önüne aldığımızda bir kısım durum daha da net olarak ortaya çıkıyor.
Bu yazım ile kendi hayat hesaplaşmamı sizlerle paylaşmak yerine “Olmak İstediğim İnsan” Kitabını, bu yazımı okuyacak her bir Yalın Düşünce dostu, uygulayıcısı için ne kadar yararlı olduğunu ifade edebilmek için kaleme alıyorum.
Kitabın yazarı günümüz iş ve yönetim dünyasının en önemli kuramcılarından Prof. Clayton Christensen. Harvard Üniversitesi hocalarından olan Prof. Christensen’in çok önemli kitaplarından başlıcaları The İnnovator’s Dilemma ve The İnnovator’s Solution olup, günümüzün başlıca konularından olan İnovasyon konusu ile ilgilidir.
Prof. Christensen kitabı iki arkadaşı ile birlikte yazıyor. Kitabın içinde kendi hayatı ile ilgili önemli örnekler de veriyor. Aklımda en çok kalanı, kitabı yazdıkları sırada yaşadığı Kanser hastalığı sırasında gördüğü tedavi sırasında kısmi bir felç geçirmesi ve yazma ve konuşma yeteneğini kısmen kaybetmesi  sonunda adeta konuşma ve yazma yeteneğini tekrardan elde edebilmek için yaşadığı dramı, kişisel  mücadelesini  anlatıyor.
Ben bu kitabı son Amerika yolculuğum sırasında amerika’da satın almıştım. Kitabı o kadar beğendim ki, bu hafta içinde Optimist Yayıncılığın patronu değerli Dostum Zülfü Dicleli ile konuşurken kitaptan da bahsettim. Hayretle Zülfü kitabı geçen sene türkçeleştirdiklerini ve satışa sunduklarını söyledi. Bana kitaptan bir kopya göndermediği için kendisine biraz sitem ettim. Optimist Yayıncılığı ve tüm kadrosunu candan kutluyorum.  İyi ki Optimist var. Türk okuyucularını dünya ile eş zamanlı olarak önemli kitaplardan haberdar ediyor ve Türkçe olarak bizlere sunuyor.
Biz Yalın Enstitü olarak Zülfü Dicleli ve ekibi ile bu güne kadar 16 önemli kitabı Türkçeye kazandırdık. Bu yıl sonuna kadar da 2 yeni kitabı yayınlamak için hazırlıklar yapmaktayız.
Değerli Yalın Düşünce Dostlarım, tavsiye etmekte olduğum kitap aile ve  özel hayatınız dışında iş hayatınıza da yön verebilecek derin bilgelik taşıyan görüş ve öneriler sunuyor. Bu kitabı vakit geçirmeden okumanızı bir daha okumanızı ve en mühimi kendinizle yüzleşmeyi hayatınızın en önemli bir rutini haline getirmenizi öneriyorum.

aliskinliklarin-gucu-kitapALIŞKANLIKLARIN GÜCÜ: ÖZEL VE İŞ HAYATIMIZDA DAVRANIŞLARIMIZIN ARDINDA NELER YATAR?

Optimist Yayıncılık ile beraber en çok değer verdiğim kitapları basan kuruluş olarak Boyner Yayınlarından şahsen çok yararlanıyorum. Boyner Yayınlarının başında olan Gülşen Heper hanım efendinin kişisel gayretlerini ayrıca belirtmek arzusunayım. Hakikaten tüm dikkatli ile kitap seçiminden tercümesine yayına hazırlanmasına kadar her safhada büyük emek sarf etmektedir.
Amerika’da en çok satan kitaplar listesinde uzun süredir yer almaktadır.
Alışkanlıkların Gücü kitabı bireysel, sportif, şirket ve kurumlardaki alışkanlık Örnekleri ile çok zengin bir içerik sunmaktadır. Kitabı Liderlik yolculuğuna çıkmış veya çıkmakta olan herkese, bütün akademisyenlere, danışmanlara, mentorluk ve koçluk yapan profosyonellere hararetle tavsiye ediyorum.
 
Yalçın İpbüken
Başkan

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi