Blog

Kayseri ve Kahraman Maraş’ta Yalın Düşünce ve Yalın Üretim çalışmaları

Kayseri-ve-Kahraman-Marasta-Yalin-Dusunce-ve-Yalin-Uretim-calismalari-1
Genel Yazılar

Kayseri ve Kahraman Maraş’ta Yalın Düşünce ve Yalın Üretim çalışmaları

Geçtiğimiz haftalarda Kayseri ve Kahramanmaraş’ta yalın düşünce adına sevindirici kapsamlı çalışma ve temaslarımız oldu. Kayseri Sanayi ve Kayseri Ticaret Odaları ile Orta Anadolu Kalkınma Ajansı destekli Yalın Üretim Projesini başlatma toplantısını gerçekleştirdik. Proje Yalın Enstitü yönetim kurulu üyesi Erol Yakut tarafından yürütülecektir. Kayseri içinde canlı yayınlanan ve pandemi kuralları içinde hemen tüm davetlilerin ilgi ile izlediği açılış toplantısı tüm paydaşlar için çok yararlı geçtiğini aldığımız geri bildirimlerden anlıyoruz. Her iki oda yöneticilerine ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansına şükranlarımızı sunuyoruz. Yalın Enstitü Yalçın İpbüken, Ülkü Kulaç, Erol Yakut ve Eren Artar’ın sunum yaptıkları bu toplantının kayıtlarına Youtube’dan bulabilirsiniz.

Verimlilik projesine ilk olarak 20 mobilya üreticisi ile başlanacaktır. Projenin icraatında Kayseri Model Fabrika ekibi aktif olarak rol alacaklar. Abdullah Gül, Erciyes ve Nuh Naci Yazgan Üniversiteleri, Kayseri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,  Şube Müdürlüğü ve bazı Teknik Liseleri de çalışmalardan istifade edebilecekler. Önemli sonuçlar vermesini ve bu illerde başladığımız çalışmaları derinlemesine devam ettirerek karşılıklı öğrenme platformu kurmayı arzu ediyoruz.

Kayseri Sanayi ve Ticaret Odaları başkan ve yönetimleri ile son birkaç haftada 3 kez bir araya geldik. Başta Mehmet Büyüksimitçi olmak üzere tüm kadro, Yalın Üretim’e verdikleri önemi çok açık bir şekilde göstermiştir. Toplantıyı en iyi şekilde gerçekleştirmek için tam kadro olarak önceki cumartesi günü zoom toplantısı gerçekleştirdik. Bu kendi başın hiç alışılmamış ilginin göstergesidir.

Yalın Düşünce ve Yalın Üretim, şirketlerimizin verimlilikleri ve rekabet edebilirliklerini yükseltirken, Kayseri Model Fabrika ile birebir çalışıyor olmanın kendi başına çok önemli sonuçları olacağını düşünüyoruz. Kayseri Yalın Üretim ve Verimlilik Projesinin diğer ve çok önemli kazancı üniversitelerimizin ve mesleki ve teknik liselerimizin de aktif olarak projeye sahada yani şirketlerimiz içinde dahil olmalarıdır.

Kahramanmaraş’a aynı hafta içinde Arıkan Mensucat’ın daveti üzerine ben ve Erol Yakut ziyaret gerçekleştirdik. Arıkan Mensucat’ın sahibi ve CEO’su Mahmut Arıkan, Osman Arıkan ve tüm kadro ile bütün gün görüştük, önerimizi sunduk, üretim alanlarında çalışmalar yaptık.

Arıkan Mensucat’ın tarihçesini, gelecek vizyonunu, çalışma ilkelerini, mal sahibi aile mensupları ve profosyonel kadroların tam bir uyum içinde bugünlere geldiklerini ve gelecek kurgusunu birlikte yaptıklarını memnuniyetle anladık. Bizi en çok aile ve ailenin yöre değerlerine verdikleri önem etkiledi. Geçmişten geleceğe kopukluk yaşamadan ilerleyeceklerine kanaat getirdik. Yalın Enstitü’nün gerçekleştirmeye gayret ettiği şirket prensip ve değerleri ile Arıkan Ailesi’nin ve Maraş’ın ahilik kültürünün adeta örtüştüğünü coşku ile öğrendik. Bu değerlere sıkı sıkı sarılması üzerinde ayrıntılı durduk.

Erol Yakut fabrikanın bütün faaliyetlerini yerinde izleyip bilgi ve not alırken ben ise Kahramanmaraş’ı çok kısa da olsa görme fırsatını buldum. Uçuşumuz gece 22:00’deydi ve uçuş öncesinde Mado’nun Maraş’taki Lokantasında yemek organizasyonuna katıldık. Akşam saatlerinde MADO’nun sahiplerinden olan üç kardeşten 2’sinin iş başında olduklarını gördük, kendileri ile kısa ancak son derecede samimi diyaloğumuz oldu. MADO Dondurması ve markasının arka yüzünü öğrenmek için soru içinde soru sorduk. Aile ve şirket değerlerini öğrendik. İkinci nesil aile bireylerinin bir kısmı ile ayaküstü sohbet ettik, bir kısmı yemeğimize katıldı sohbete iki aile ile devam ettik. Gece 22:00 Gaziantep uçağına zor yetiştirildik.

Maraş Ziyaretimizi baştan sona mümkün kılan ve anlamlı gerçekleşmesini sağlayan Osman Arıkan’a ve babası Mahmut Arıkan’a teşekkür ediyoruz.

Maraş ve Kayseri’de devam eden Ahilik Kültürünün sürdürebilmesi üzerinde çok durduk. Ahilik ile olarak son zamanlarda yaptığımız araştırmalardan Toyota Prensipleri ile hayret verici olarak birebir örtüştüğünü Kayseri ve Maraş’ta sürdüğünü tespit ettik.  Kayseri, Maraş ve Antep ve ilaveten Sivas, Erzurum, Diyarbakır ve Bingöl illerimizde de bu yıl içinde benzeri faaliyetleri gerçekleştirmek umudumuzdur.

Yalçın İpbüken

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi