Blog

Kaizen'i Ustasından Öğrendik!

Genel Yazılar

Kaizen'i Ustasından Öğrendik!

14-15 Mart tarihlerinde Toyota Engineering Coorporation ortaklığıyla düzenlediğimiz “Kaizen’i ustasından Öğrenmek” konulu İstanbul ve Kayseri seminerlerimize ilgi büyüktü. Ozawa Sensei’nin Toyota tecrübesiyle bize aktardığı tavsiyeler ile Kaizen’in bilinenden farklı yönlerine yoğunlaşma fırsatı bulduk. Klasik bir Kaizen eğitiminden çok Toyota Üretim Sistemi’nde sürekli iyileştirme sistematiğinin inceliklerini öğrendiğimiz bir eğitim günüydü. Standart İş’ten Poka Yoke’ye, takdir tanıma sistematiği ile Kaizen konusunun entegrasyonundan problem çözme yaklaşımının inceliklerine kadar her konuda bilgi seviyemizi derinleştirdiğimiz bu organizasyonlar Kaizen’in doğduğu topraklardan ve özellikle Toyota’dan gelen bu ustanın tecrübesinin değerinin ne kadar paha biçilmez olduğunu bize bir kez daha kanıtladı.
Ozawa Sensei’nin 2 saatlik Kaizen oturumunun ardından danışmanlarımızdan Lemi Güngördü’den Türkiye’de Kaizen konulu sunumuyla Türkiye’deki Kaizen algısı ve Türk firmalarının Kaizen çalışmalarında yaşadığı problemleri ve kafamıza takılan soruları ele aldık.
Ozawa Sensei’yle soru-cevap kısmında 100’e yakın soruyu cevaplandırdığımız öğleden sonraki bölüm; gerek Lemi Güngördü’nün Türkiye’de Kaizen konulu sunumu; gerekse Türkiye’de Yalın yolculuğa çıkmış firmaların karşılaştığı problemlerin dile getirildiği bir bölüm oldu. Bu bölümde kafalarda soru işareti bırak tüm konuların cevaplarını büyük bir samimiyetle ve ilgiyle cevaplayan Ozawa Sensei, katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı.
Öğleden sonraki en önemli ikinci etkinlik ise Kaizen konusunda Lemi Güngördü ve Can Yükselen birlikteliğinde gerçekleştirilen interaktif Kaizen etkinliği idi. Önce Sonra Kaizen ve Kobetsu Kaizen konularında tasarlanan özel eğitimlerle geçen bölümde  Kaizen vakalarında başarılı olmuş kişilere verilen ödüller eğitimin en eğlenceli anlarını oluşturdu. Önce sonra Kaizen vakalarına verilen pratik zeka ürünü cevaplar ve takım çalışması halinde hazırlanan Kobetsu Kaizen sunuşları Ozawa Sensei’nin anlattıklarının adeta bir uygulaması niteliğindeydi.
Son bölümün değerlendirme ve temennilerle geçtiği etkinlik 100’e yakın katılmcının olumlu eleştirileri ve yeni organizasyonlar konusundaki geliştirme önerileri ile sona erdi.
Aynı etkinliğin tekrarı Kayseri Sanayi ve Ticaret Odası’nda gerçekleşti. Kurulduğu günden bu yana yapılan etkinlikler arasında en büyük katılıma sahip olan bu organizasyon bu sefer 250 kişilik büyük bir sanayici ve ön saf çalışan kitlesi için düzenlendi. İlginin yüksek olduğu bu organizasyon benzeri bir program ile devam etti.  Ozawa Sensei ve katılımcıların karşılıklı soru-cevap bölümünde sanayiden gelen güzel soruların cevaplandırıldığı kısım etkinliğin belki de en önemli kısımlarından biriydi.
Klasik Kaizen anlayışının çok ötesinde bu işin kültürünün nasıl yaratılacağı, çalışanların Kaizen çalışmalarını gönülden katılımının nasıl sağlanacağından; insan kaynakları ve yönetim ile sürekli iyileştirme faaliyetlerinin entegrasyonuna ve standart çalışma koşullarının Kaizen konusundaki kilit rolüne yapılan vurgularla geçen bu etkinlik hem İstanbul’da hem de Kayseri’de katılımcılardan tam not almayı başardı.
Etkinliğin sonunda ise Ozawa Sensei’nin aynı şekilde memnuniyetini duymak bizi ayrıca memnun ederken, gelecekteki organizasyonlar için şimdiden sözümüzü aldık bile!
Katılan herkese teşekkürler, katılmayanlar içinse önümüzdeki en yakın organizasyonda görüşmek dileğiyle…

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi