Blog

İnsan Kaynakları Yöneticileri, Yönetici ve Çalışanların Kalplerini ve Güvenlerini Kazanmalıdır

egt_547c82f21e919-770x400
Yalın İK Yalın Uygulamalar

İnsan Kaynakları Yöneticileri, Yönetici ve Çalışanların Kalplerini ve Güvenlerini Kazanmalıdır

İnsan Kaynakları Yöneticileri, Yöneticisi olduğu kuruşta görev yapan her seviyedeki çalışanın insan olarak ihtiyaç ve beklentilerini çok iyi anlamalıdır. Güvenlerini ve Kalplerini kazanmalıdır. Ancak bu şekilde davranır ise pozitif etki sağlar, hem çalışanlar, yöneticiler hem de firma sahipleri kazanır. Bu bir kazan kazan yaklaşımıdır. İK Yöneticisi her kademe, fonksiyon, cinsiyet ve yaştaki her bir insanın ayrı ayrı ihtiyaç ve özelliklerini öğrenmeye özen göstermelidir. İnsan Kaynakları yöneticileri bu görevi yerine getirirken ilk kademe yöneticileri ile sıkı ve sürekli iletişim içinde olmalıdır. En küçük çalışma birimlerinin takım veya ekip lideri beraber çalıştığı insanların ilk başvuru noktası olmalı, çalışanların adeta gözlerinden o andaki duygularını, stres veya iyi hissetmelerini fark edebilmelidir. Bu büyük bir iddiadır. Ancak başarabilen kuruluşlar vardır. Örnek istendiğinde bunlardan yeri gelince bahsedebileceğiz. Bugün size çok beğendiğim ve çok takdir ettiğim ve yakın tanıma fırsatını bulduğum Mahide Sondikme’den bahsediyorum.

Mahide Gıda Mühendisi olarak lisans eğitimini tamamladıktan sonra İTÜ’de lisansüstü İşletme Mühendisliği Master programına katıldı. Bu sırada Koç Holding’e bağlı İDEA Eğitim ve Danışmanlık Şirketi yetiştirmek üzere Yetiştirme Elemanı arıyordu. İnsan Kaynakları ve Proses Geliştirme Takımında göreve başladı. İnanılmaz derecede öğrenme meraklısı ve çok çalışkan genç bir bayandı. İDEA’da  5 yıl süresince çalışırken aynı zamanda Koç Holding Merkezindeki İnsan Kaynakları Projelerinde çalıştı. 2003 yılında TOFAŞ Otomobil Fabrikası’na geçti;  İnsan Kaynakları Geliştirme Programının tasarımı ve uygulamasını üstlendi, İnsan Kaynakları içerisinde farklı yönetim rollerini üstlendi.  4 yıl TOFAŞ İstanbul’da,  5 yıl kadar TOFAŞ Bursa’da görev yaptıktan sonra Koç Üniversi4  tesi İnsan Kaynakları Direktörlüğü’nü üstlendi.

Mahide evli ve bir çocuk sahibi genç bir bayan olarak kendi ruhsal, duygusal ve fiziksel sağlığı, dayanıklılığı için Yoga yapmaya başladı. Zaman içinde Yoga Eğitiminde o kadar gelişti ki uluslararası Yoga Hocalık sertifikasını aldı. Mahide Koç Üniversitesi gibi dünya ölçeğinde bir üniversitesindeki öğrencilerine iş saatleri dışında gönüllü olarak Yoga dersleri vermeğe başladı. Mahide’nin Yoga programı o kadar beğenildi ve stres altında olabilecek öğrencilere o kadar iyi geldi ki Üniversite Yönetimi Yoga Derslerini akademik programa kredi vererek ilave etti. Çünkü programa katılanlar inanılmaz şekilde fayda görüyorlardı. Bu yazımın ekinde Yoga Academy Journal, Mahide ile yapılan görüşmeyi “orijinal Yoga sistemi üniversitelilerin hayatında öncü adımlarla artık ders müfredatında” başlığı altında iki sayfa olarak vermiş. Ben bu yazımın ekinde bu sayfaları ekliyorum.

Görüleceği üzere Mahide insanların kalplerine girmeyi ve onların güvenlerini fazlası ile kazanmayı başarmış.

Dilerim bu satırları okuyan sizler de kendi ortamlarınızda kendi becerilerinizle sorumlusu olduğunuz kurum ve kuruluşta çalışanları yakından anlar, onların hayatlarına bir zenginlik katar veya onların önemli sorunlarına yardımcı olursunuz.

Bu konu ile ilgili elimizde birçok örnek bulunmaktadır. Zaman zaman bunları sizlerle paylaşacağım.

Yalçın İpbüken

Başkan

Yalın Enstitü

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi