Blog

İnşaat Sektöründe Yalın Uygulamalar

Yalın İnşaat Yalın Uygulamalar

İnşaat Sektöründe Yalın Uygulamalar

İnşaat Sektöründe Yalın Uyguılamalar

İnşaat sektörü yüksek rekabetçi ortamı ve krizlerden etkilenmeye açık yapısı ile diğer sektörlerden çok daha fazla proje tasarımını, hedef-gerçekleşen maliyet yönetimini ve uygulamalarını geliştirmek durumundadır. Müşterinin istediği şartlara uygunluğunu ilk seferde sağlamak, öngörülen zaman ve maliyette, eksiksiz proje teslim etmek hedeflenmelidir. Maliyete ve müşteriye yansıyan hata, israf ve gecikmelerin önlenmesi firmanın ayakta kalmasını ve daima bir adım önde olmasını sağlayacaktır. Yalın Düşünce bunu başarmanın anahtarlarından biridir.

Yalın İnşaat UygulamalarıYalın Düşünce’nin temel amacı, değerin ilk fikirden başlayarak değer yaratma süreci boyunca hiç kesintisiz akıtılarak, hızla nihai müşteriye ulaştırılmasıdır. Bunu başarabilmek için tüm değer zincirine bir bütünlük çerçevesinde bakmak, israfları yok etmek ve tüm faaliyetleri müşteri için mükemmel değer oluşturmak amacına yönlendirmek gerekir. İlk çıkışı otomotiv sektöründe TOYOTA ile olan Yalın Düşünce bugün pek çok farklı ürün ve hizmette başarı ile uygulanmaktadır. Ülkemizde yaygın olmamakla birlikte inşaat sektörü de bu yeni alanlar içerisindedir. Amerika’da son birkaç yıl içinde verimlilikte % 20’lik bir düşüş gören, günlük işlemlerin %30’u israf ve dahası, bir bilgi paylaşımı ve süreç devamlılığı eksikliği nedeniyle 15,8 milyar Dolarlık bir kayıp yaşayan inşaat sektörü, çok karmaşık operasyonların kalite, maliyet ve verimliliği artırmak için Yalın ve Toyota Üretim Sistemi’nin prensip ve yöntemlerini kullanıyorlar.

Bu özel toplantıda işin içinden bir uzman; Barış LOSTUVALI, San Francisco merkezinde 1 milyar Dolarlık hastane projesinin tasarımı, yapımı ve operasyonlarında yalın ilke ve araçlarının nasıl uygulandığı konusundaki bilgi ve tecrübesini davetlilerle paylaşacak, sorularınızı cevaplayacak.

TASARIMDAN TESLİMATA, İNŞAAT SEKTÖRÜNDE YALIN UYGULAMALAR toplantısında sizi aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

LCV: Lütfen 10 Haziran 2011, Cuma tarihine kadar katılımınız konusunda bilgi veriniz.
YALIN ENSTİTÜ DERNEĞİ / ÇİĞDEM ÇINAR / TEL: 0212 271 84 51 / E-POSTA: buketk@lean.org.tr


BARIŞ LOSTUVALI

Barış LostvaliABD, Cathedral Hill Sağlık Merkezi Projesi, Kıdemli Proje Müdürü Barış Lostuvalı San Francisco, Kaliforniya’da ana müteahhitlik alanında faaliyet gösteren HerreroBoldt şirketinde Kıdemli Proje Müdürü olarak görev yapmaktadır. Bir yapı endüstrisi profesyoneli olan Lostuvalı, proje yönetimi, değerleme, planlama, sanal tasarım ve inşaat alanlarında pratik deneyimine sahiptir. Lostuvalı, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra profesyonel kariyerine ilk adımını Krasnodar, Rusya’da bulunan Philip Morris Sigara Fabrikası’nın renovasyon projesiyle atmıştır. Kendisi ayrıca Evanston, Illinois’de bulunan Northwestern Üniversitesi’nden Proje Yönetimi alanında yüksek lisans derecesi alarak mezun olmuştur.

Lostuvalı geride kalan 14 yıl içerisinde aralarında sağlık hizmeti veren binaların, ticari yapıların ve endüstriyel tesislerin ön inşaat, yeni inşaat ve renovasyon projelerinin de bulunduğu çok çeşitli yapı projelerinde çalışmıştır. Kendisi hâlihazırda San Francisco, Kaliforniya’da hayata geçirilmekte olan Kaliforniya Pasifik Medikal Merkezi’nin Cathedral Hill Hastanesi Projesi’nde yalın inşaat prensiplerini hayata geçirmektedir.

LEED akreditasyonuna sahip olan Lostuvalı aynı zamanda inşaat sürecinin her aşamasında çevre koruma ve sürdürülebilirlik prensiplerinin uygulanması için çalışmaktadır. Müşterilerin en son sürdürülebilir tasarım trendleri, Yalın İnşaat ve Bina Bilgi Modellemesi alanlarında sıklıkla görüşlerine başvurdukları Lostuvalı’nın bu alanlarda çeşitli sunumları ve makaleleri
bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi