Blog

İhracatçı Firmaları 2023 Yılı Hedefine Yalın Liderlik Ulaştırır

Duyurular & Basından Haberler

İhracatçı Firmaları 2023 Yılı Hedefine Yalın Liderlik Ulaştırır

Yalın Enstitü Derneği Danışmanı Hakan Akgül, Türkiye’nin 2023 yılına giderken benimsediği 500 milyar dolarlık ihracat hedefine Toyota tarzı yalın liderlik yöntemiyle ulaşılabileceğini söyledi. Ürün geliştirme süresini yüzde 75,7’ye kadar kısaltabilen yalın uygulamaların dünyada Boeing, Coca-Cola, Starbucks, Nike, Bosch, General Electric, Ford ve bunların tedarikçileri tarafından kullanıldığına dikkat çekti. Doğduğu Japon otomotiv üreticisi Toyota’dan ismini alan bu felsefenin insan kaynaklarına da uygulanabileceğini belirten Akgül “Toyota tarzı yalın liderlik bir şirketin gelişimi için en kritik unsurlardan biri” dedi.
‘Maliyeti Azaltıyor’
Liderlik deyince yalnızca şirketin üst seviyelerinin algılanmaması gerektiğini belirten Akgül şöyle konuştu: “5-20 kişilik işçi takımını yöneten formen (hat lideri) de lider olarak düşünülmeli. Bir şirketteki insanları belli bir amaç doğrultusunda yönlendiren, süreçlerin iyileştirilmesi için çalışanları motive eden liderler,  bu konudaki etkinlikleri seviyesinde şirketin başarılı iş sonuçları elde etmesini sağlar.”
Yalın liderlik uygulanmamış işletmelerde işçilikte yüzde 30-40 israf çıkabildiğini belirten Akgül, bu yöntemle toplam maliyetin yüzde 20-30 azalabileceğine vurgu yaptı. Akgül “Gereksiz stoklar yüzde 50 oranında nakde dönebilir. Fabrikalarda ve ofislerde işin yayıldığı alan kullanımında yüzde 50’ye varan azalmalar olabilmekte” diye konuştu.
 
Habertürk İK

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi