Blog

Hisarlar Grup Yalın Enstitü Buluşması

Genel Yazılar

Hisarlar Grup Yalın Enstitü Buluşması

Yalın Enstitü olarak Nisan ayı sonunda Eskişehir’deki Hisarlar Grup A.Ş.’ye yaptığımız ziyaretler esnasında hem harika bir azmin örneğini hem de değişime istekli dinamik bir kuruluşun nasıl oluştuğunu görme fırsatı bulduk.

 
 
 
 
 
 
 
 
Hisarlar A.Ş.’nin isim babası, şirketin yönetim kurulu başkanı ve aynı zamanda mal sahibi olan Fazlı TÜRKER ile görüşüp kendisinden Hisarlar A.Ş.’nin nasıl doğduğunu öğrenirken şirketin yeni başladığı Yalın Dönüşüm yolculuğuna nereden başladığını öğrendik. Ayrıca tamamen Türk Mühendisleri tarafından tasarlanan Turkar’ın hikâyesini de dinleme fırsatı bulduk.
Fazlı Türker’in ilginç ve bir o kadar renkli ama zorlu hayat bir hayat hikâyesi var. Köy demircisi olan dayısının yanında çıraklıktan başlayıp koskoca bir şirketi kurup onu bugünlere getirmenin alçak gönüllülük içinde haklı gururunu yaşayan Fazlı Türker’in dile getirdiği bilgelik yüklü sözler de yılların deneyimini ortaya koyar cinsten.

 
 
 
 
 
 
 
 
Girişimcilik ve yeni fikir ortaya koymak konusundaki istekliliği ve fikirleri sözde kalmayan Fazlı Bey, yenilikçi girişimci  fikirlerin canlı bir örneği olarak çıkıyor karşımıza. Şu anda yürütülen Turkar projesi başlı başına yeni bir fikrin somutlaşmış hali. Hisarlar’ın kuruluş hikayesi ise zaten Fazlı Bey’in yenilikçi girişimci ve yeni fikirler üretmeye dönük ruhu ile başlıyor. İnanç ve Cesaret ile devam ediyor. Günlerce, yıllarca bitmeyen eksilmeyen bir çaba ve isteklilikle yıllar boyu sürüp gidiyor ve bugün bir başarı öyküsü olarak ortaya çıkıyor.
Traktör kullanıcılarına, zamanında yazdığı reklam sloganı ile dile getirmek gerekirse, “kışın soğuğundan, yazın tozundan ve sıcağından” koruyan bir kabin vaat eden ve Türkiye için bir ilkin yaratıcısı olan Fazlı Türker 1968, yılında başlattığı bu serüvenin canlı tanığı. Fazlı Bey’in bugünlerde hararetle takip ettiği en büyük projelerden biri ise Turkar projesi…

İlk Türk otomobili Devrim’den bu yana “ilk cesur girişimlerden biri olarak nitelendirilebilecek” bir araç olan Turkar, ilginç konsepti ile de farklı kullanımlara uygun bir ortam sağlıyor. Tedarikçi olarak hayatını sürdürmek yerine gerçek bir üretici olmayı seçen Hisarlar Grup’un yönetim kurulu başkanı Fazlı Bey de tedarikçiliği modern hamallık olarak nitelendiriyor, bu durumu başkasının aklıyla güdülmeye benzetiyor.

15 yıllık bir hayalin ürünü olan Turkar’ın eskiz çizimlerini dahi kendisi yapan Fazlı Bey, Türk tasarımlı araç fikrini 1986 yılında kafasına koymuş ancak nihayet bugünlerde hayata geçirmeyi başarmış. Siparişi alınan ve üretime başlayan Turkar Hisarlar Grup’un gözbebeği adeta.
“Gönül ruhu ve ulaşılabilir hayaller”in kendilerini bu noktaya getirdiğini belirten Fazlı Bey, uzun yıllar sanayide ve iş yapma konusunda edindiği tecrübeler sonrasında hayatta hangi konuda olursa olsun önce ”beyninle düşünmek” gerektiğini ancak söylemeden önce bunu “kalp süzgecinden geçirip söze dökme”nin en doğrusu olduğunu belirtiyor.
Üretimin fiziksel üretimden ziyade “fikren ortaya konulan üretim” olduğunu söyleyen Fazlı Bey; makine ve üretimin bir teferruat olduğunu asıl amacın ekonomik olarak fayda sağlayacak fikirler üretmekten geçtiğini sözlerine ekliyor. Pazar, AR&GE ve kalite konularında başarılı olmayan modern bir şirketin adeta bir demir yığını olduğunu belirten Fazlı Türker; “Zihnen üret; fikren tatbik et!” diyor. Her şeyi ile kendini fabrikaya adamanın kendilerini bugünlere getirdiğini söyleyen Fazlı Türker, yönetsel görevleri oğlu Zafer Türker’e devretmiş olsa da bugün hala fabrikada bilfiil üretimi takip edip gelişmelerden anında haberdar olmayı başarıyor.
Oğlu Zafer Türker’in Yalın Enstitü Japonya gezisinden oldukça etkilendiğini belirten ve onunla gurur duyduğunu bizlerin yanında ilk kez dile getiren Fazlı Bey, başlattığı bu yolculuğu emin ellere teslim ettiğinin gururu tevazusu ve huzuru içinde.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kendini yenilemeyen bir kuruluşun 5 yıl sonra batağa saplanacağının farkında olup böyle bir projeyi yürüttüklerini söyleyen Fazlı Türker, günümüzün çetin rekabet koşullarıyla nasıl başa çıkacaklarının farkında olduklarından Yalın Dönüşüm’e başladıklarını ve değişen talebi esnek ve aynı zamanda çevik olarak karşılayabilecek bir üretim sistemine geçmek konusunda istekli olduklarını belirtiyor.
 

Bu isteklilik zaten fabrikanın dört bir yanına yansımış durumda. Yapılan 5S ve kaizen çalışmaları sonrasında fabrikanın değişen çehresi ve iş yapma anlayışı, işletmenin en görünen yerine yazılan “Değişyoruz yapıyoruz, Yalın Üretim’i uyguluyoruz !” yazısı ile sloganlaştırılmış durumda..
Fazlı Türker, Oğlu Zafer Türker ve Hisarlar Grubunun tüm yönetici ve çalışanlarını bizzat tanımak gerekiyor. Turkar, Anadolu’nun tam orta yerinde insanların inanmışlık içinde, heyecan veren bir vizyon ve gerçek liderlerin olduğu ortamda nelerin gerçekleştirilebileceğinin de bir isbatı.
Başta Eskişehir Anadolu ve Osman Gazi Ünivesitesi Öğretim Üye ve Öğrencilerinin Hisarlardan, Fazlı bey ve oğlundan  öğrenecekleri çok şeyler var. Girişimciliği, Yaratıcılığı, İşe bağlılığı, Başarma azmini Avrupa’dan ve Amerikadan öğrenmelerine gerek yok. Yunus’un memleketinde de başarılı, modern yönetim ve yöneticilik öğrenilebiliyor.
Turkar ile Türk AR&GE’si ve mühendisliğinin somut bir örneğini ortaya koyan Hisarlar Grup’a Yalın Enstitü’den Yalçın İpbüken, Cevdet Özdoğan, Hüsrev Yaman ve Can Yükselen olarak, başladıkları yalın yolculuklarında başarılar diliyor ve bizlerle ettikleri bu sıcak sohbetin yanında paylaştıkları ve bilgi birikimi ve tecrübeleri için teşekkür ediyoruz. Hisarlar”a, Fazlı Bey”e, Zafer Bey”e ve tüm Yönetici ve çalışanlarına başarılar, sağlık ve esenlikler diliyoruz.
Yalın Enstitü Adına
Yalçın İpbüken/Can Yükselen
 

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi