Tuncay Öz

Tuncay ÖZ

1974 Sakarya doğumludur ve Sakarya 1. EML Elektrik bölümünden mezun olmuştur.

Okul mezuniyeti sonrasında bir süre ticaretle uğraştıktan sonra Adapazarı Toyota fabrikasında iş hayatına devam etmiştir. 20 Yıllık Toyota fabrikası çalışmasını Takım Elemanı, Takım Lideri, Grup Lideri ve Uzman olarak geçirmiştir.

Haziran 1998 ~ Temmuz 2017 yılların arasında üretim hatlarında ve Üretim Destek/Geliştirme Grubunda görev almıştır.

Bulunduğu görevler ve gruplar

Maliyet

“Cost Grubu”nun kurulması ve yöneticiliği görevinde bulunmuştur. Bu görevde iken maliyet yapısının oluşturulması, maliyet analizleri ve takip sisteminin kurulması, malzeme bazlı bütçe hazırlama ve takibi, Cost Obeya kurulması ve yönetimi, cost kaizen aktivitelerinin planlanması ve yönetimi, ürün maliyet düşürme çalışmalarının yapılması, kişi ve cost center (hat) bazlı maliyet kalemlerinin takip sisteminin kurulması, çalışanlara ve liderlere maliyet eğitimlerinin verilmesi görevlerinde bulunmuştur.

Demirbaş (Fixed Asset) malzemelere kimlik kartı oluşturulması ve layout üzerinden dijital ortamda takip sisteminin kurulması çalışmalarında liderlik yapmıştır.

İş gücü (Manpower) analizleri ve takip sisteminin kurulması ve yöneticiliği, Montaj Fabrikası performans sistemi kurulması ve yönetimi, çalışma zamanı yönetimi (Yıllık izin yönetimi, Shutdown planlama ve yönetimi) çalışmalarında liderlik yapmıştır

Çalışan memnuniyeti ve Sağlığı (İş Güvenliği & Ergonomi & Mendomi)

Proses ve hat bazlı ergonomi analizlerinin yapılması ve ergonomi puanı yüksek olan çalışma alanlarına karşı önlemlerinin belirlenmesi ve uygulanması çalışmaları yapmıştır. Bu çalışmalar sonrasında ergonomik rahatsızlık geçirmiş çalışanların çalışabileceği “Proses MSD Member match” sisteminin (Kas iskelet sistemine göre Proses ve eleman eşleştirme) kurulması ve takibinde görev almıştır.

Çalışanlarda İş güvenliğinin gelişimi için KY, KYT eğitimleri vererek çalışanlarda iş güvenliği bilincinin arttırılmasına destek olmuş ve Safety analizleri ve takip sisteminin kurulmasında görev almıştır.

Tüm çalışanlarla mendomi (Yakın İlgi) anketlerinin yapılması, anket sonuçlarına göre aksiyon planlarının hazırlanması, mendomi  eğitimlerinin verilmesi ve sosyal aktivitelerinin organizasyonlarında görev almıştır. (Bölüm pikniği, “Ekiden” koşuları, Aile günleri, Yemekler, Seyahat/Gezi vb.)

Eğitim ve Gelişim

Eğitim gurubunda liderlik yapmıştır. Yeni eleman, işe alım görüşmeleri (mülakat) Takım elemanı/Takım Lideri eğitim paketlerinin ve planlarının hazırlanması ve eğitimlerin verilmesi, Vardiya ve Model artışı hazırlıkları kapsamında Lider eğitim paketlerinin hazırlanması ve eğitimlerin verilmesinde görev almıştır

Shop PMR (Plant Management Requirement – hat yönetim gereklilikleri) Sorumluluğu, Bölüm içi ve bölümler arası denetçilik yapmıştır

LDP adaylarına danışmanlık/koçluk ve LDP QCC jüri üyeliği (Lider adaylarının hazırladığı kaizen çemberlerine jüri üyeliği) görevlerinde bulunmuştur.

Kaizen takımının kurulması ve geliştirme aktivitelerinde görev almıştır.

Üretim Yönetimi

Chassis3 Hattı, Engine Hattı, Tire Hattı, Axle Hattı ve Ofline Repair Hatlarında Grup Liderliği yapmıştır.

Engine (Motor) hattında jishuken aktivitesinde görev almıştır.

Final 2 Hattı GLDC (Grup Lider Geliştirme Kursu) aktivitesinde görev almıştır.

Final 2 hattı ruibetsuka (Proses iyileştirme) aktivitesinde görev almıştır.

2017 Temmuz ayında Toyota Türkiye fabrikasından emekli olmuş ve 3 yıl boyunca birçok firmaya danışmanlık ve eğitim hizmeti vermiştir.

 

Yalın Enstitü’de danışman ve eğitmen olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi