Murat Selek

Murat SELEK

Yönetim Kurulu Üyesi

Murat Selek 2018 yılından itibaren Yalın Enstitü ile Birlikte çalışacak: Yönetim Kurulu, Mal Sahibi ve CEO’lara Danışman Yol Arkadaşı olacak.

Murat Selek ile 1992 yılında Koç Topluluğunda Tofaş Oto’ya pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atandığından bu yana birçok kere birlikte görev yaptık. Kendisi zamanın en ilginç dönüşüm hikâyelerinden olan Koç 2000 Müşteri ve Kalite Odaklı Stratejik Yönetim Projesi’nde Tofaş Oto Proje Lideri olarak görev üstlendi. Toplam Kalite, Pazarlama ve Satış Organizasyonunun, Bayi Teşkilatının modernizasyonunda ve yeniden yapılandırılmasında ve en önemlisi ürün gamının yenilenmesinde önemi görevler üstlendi. 1 Ocak 1996 yılında Gümrük Birliğine girecek olan Türkiye ve Türk Sanayisini o zamana kadar hiç alışılmamış muazzam bir rekabet bekliyordu. O zamana kadar otomotiv müşterisi yerel iki markanın sağladığı otomobilleri almak zorunda idi. Murat Selek ve ekibinin gerçekleştirdikleri yenilikler uzun süre TOFAŞ camiasına rahat bir nefes aldırdı. Murat Selek bu en kritik dönemde 1992-2003 arasında TOFAŞ’ta Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Hizmetler’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Murat Selek 2003 yılında Otoyol Genel Müdürü olarak vazifelendirdi. Otoyol Genel Müdürü olarak görev üstlendiğinde sanayi ve pazarlama olarak iki ayrı şirket halinde çalışan kuruluş tek çatı altında birleştirildi. Yalın Enstitü Başkan Yardımcısı Cevdet Özdoğan ile birlikte Türkiye’de Yalın Düşünceyi en anlamlı şekilde uygulayarak, çok dramatik uygulamaları hayata geçirdiler. Yalın Enstitünün ilk önemli dönüşüm projesi Otoyol Şirketinde gerçekleştirildi.  Yepyeni Araçları piyasaya çıkardılar ve Fabrikanın çehresini radikal bir şekilde değiştirdiler.

Türkiye’nin önde gelen Yönetim Dergisi Kapital’in Kasım 2006 sayının kapak haberinde “Yönetim Gurusu James Womack’ı Şaşırtan Yalın Şirket” başlığı ile kapak konusu oldu. Otoyol şirketi, Hakikaten de Yalın Düşüncenin ve Yalın Enstitülerin kurucu James Womack’ın iki defa ziyaret ettiği ve gelişmeleri yerinde gördüğü nadir bir Yalın Türk Şirketi niteliği kazandı.

Murat Selek 2008 yılında Karsan Otomotiv Şirketinin Genel Müdürü olarak görev üstlendi ve bu görevi 2016’ya kadar devam etti. Karsan Otomotiv’de de önemli değişimlere öncülük etti. Hexagon Stüdyo ile birlikte yeni otomotiv projelerini hazırladı. Şirket süreçlerini yeniden yapılandırdı. 2017 itibariyle aktif yöneticilik hayatını sonlandırdı ve büyük bir hayat ve iş tecrübesi ile yaşamının ve çalışma hayatının yeni evresine yeni bir başlangıç yaptı.

Murat Selek, bütün kariyeri boyunca hep görev yaptığı şirketlerin uzun vadeli stratejik planlarını yapmakla başlayıp, bu yöndeki gelişim ve büyüme hedeflerini gerçekleştirmek üzere gerekli dönüşümünü, yapılanmasını, ve operasyonlarını yönetti. 2017 yılından  itibaren de 34 yıllık yöneticilik kariyerinde edindiği bilgi ve deneyimlerini daha geniş kapsamlı olarak paylaşmak üzere, yönetim kurulu üyeliği/danışmanlığı, yönetici ve işletme koçluğu/mentorluğu, vb. danışmanlık rolleri üstlenmeye başlamış bulunuyor. Bu bağlamda, kendisinin Yalın Enstitü bünyesinde de katkıda bulunacağında mutabık kaldık ve birlikte çalışmaya başladık.

Kendisini Yalın Enstitünün önemli bir kişiliği olarak tanıtmaktan ve kendisi ile yeniden bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Yalçın İpbüken,

Yalın Enstitü Başkanı

10 Ocak 2018, Sarıyer

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi