Ali Yalçın

Ali YALÇIN

Yönetim Kurulu Üyesi

Ali İ. Yalçın, 1973’te Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Makine Mühendisi derecesi aldı ve aynı konuda ABD’de Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans çalışmasını tamamladı. Ardından Wharton Graduate Business School’da iş idaresi yüksek lisans derecesi (MBA) alıp yurda döndü.

1978 yılında Koç Holding Dış Finans Uzmanı görevinde dış kredileri yönetti ve ilk defa topluluğun uluslararası muhasebe prensiplerine göre konsolide hesaplarını hazırladı. 1979’da Arçelik A.Ş.’ye geçen Yalçın, sırası ile merkezi malzeme şef ve müdür yardımcılığı ve ihracat müdürlüğü yaptı. İhracatı sürekli artırarak ABD, Sovyetler Birliği ve Çin Halk Cumhuriyeti pazarlarını açtı ve geliştirdi. 1990 yılında Ardem Pişirici Cihazlar A.Ş.’ye Genel Müdür Yardımcısı olduktan sonra hem pazarlama hem de ithalat faaliyetlerinden sorumlu oldu. Artan ihracat yanında, yeni ürün geliştirmelerinde rol oynadı.

Sn. Yalçın 1994 yılında ABD’ye giderek Massachusetts Institute of Technology’den yöneticilik yüksek lisans derecesi aldı. Bu dönemde pek çok sektörde Japon rekabetine ABD şirketlerinin nasıl karşılık verdiğini izledi ve inceledi. Yurda döndükten sonra bir yıl Koç Holding’de pazarlama danışmanlığı yaptı, “Müşteri Memnuniyeti” kılavuzunu yayımladı, stratejik pazarlama konulu eğitimler verdi.

1996 yılında İzocam A.Ş. Genel Müdürü görevine getirilen Sn. Yalçın, Avrupa Mineral Yün Üreticileri Birliği Pazarlama Komisyonu üyeliği yaptı. Sn. Yalçın yönetiminde İzocam’ın yurt çapında üretim alan kapasitesinde ve ihraç pazarlarında artışlar oldu. İzocam İşletmeleri İşçi Emniyeti ve Çevre Koruması belgeleri kapsamına girdi. 2002 yılında kendi isteği ile İzocam’daki görevinden ayrılan Sn. Yalçın, kısa süre sonra Kale Kilit Genel Müdürü oldu. 2003 yılı sonuna kadar şirketin hedef belirleme, bütçe ve kontrol gibi yönetim sistemlerini geliştiren ve ihracat odaklı iş hacmini artıran Sn. Yalçın, bu dönemde Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu’na seçildi.

2004’te Ankara’da Meteksan Bilişim Grubu Başkan Yardımcılığı görevinde dış pazarlara açılımı yapılandırdı. Grubun kamu ağırlıklı becerilerini dış ülkelerde kullanacak temelini hazırladı, Romanya ofisine ilaveten Rusya’da temsilcilik açtı.

Sn. Yalçın 2005 yılından buyana Yalın Enstitü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi