Blog

Dr. Ayperi Okur – Acı Kaybımız

Dr-Ayperi-Okur-1
Genel Yazılar

Dr. Ayperi Okur – Acı Kaybımız

Acı Kaybımız,

Dr. Ayperi Okur Bodrum’da evinde yaşama veda etmiş ve cenazesi pandemik tedbirleri nedeni ile Bodrum Bites mezarlığına defnedilmiştir. Allah rahmet eylesin. Ailesi ve dostlarına ve YALIN ENSTİTÜ camiasına başsağlığı diliyorum.

Dr. Ayperi Okur Türkiye’de Yalın Düşünce üzerine Yalın Üretim kitabını özgün olarak kaleme almıştır. İki defa baskısı yapılan bu kitabın değeri büyüktür. Dr. Ayperi Okur MİT’de doktorası sırasında Yalın Düşüncenin yaratıcısı James Womack’ın öğrencisi olmuş, MİT’de James Wonmack’ın yönettiği Dünya Motorlu Araçlar Rekabetçi durum programına dahil olmuştur. Türkiye’ye döndüğünde bizimle irtibat halinde olmuş, Jan Nahum TOFAŞ Otomobil Fabrikası CEO’su iken oluşturduğu Otomotive Tedarikçi Geliştirme Programına araştırmacı olarak dâhil olmuş ve önemli katkılarda bulunmuştur.

Yalın Enstitüyü kurmamızın da Dr. Ayperi yolunu açmıştır. 1998 Yılında Dünya’ya ilk ve en yüksek katılımlı Yalın Zirve’nin oluşturulmasında, James Womack, Prof. Daniel Jones ve Yalın Düşünce kitabında yer alan bütün şirket yönetici, mal sahibi ve CEO’larından oluşan kadronun Türkiye gelmesini ve 2 günlük Yalın Zirvenin oluşturulması Dr. Ayperi Okur sayesinde olmuştur.

Dr. Ayperi Okur Yalın Enstitü’nün kurulduğu 2002 tarihinden vefatına kadar Araştırmacı, Düşünür, Yazar olarak görev almıştır. Türkiye’ye çok önemli hizmetlerde bulunmuştur. Dünya tatlısı, saygılı, tevazu sahibi, müthiş öğrenme meraklısı, çok yönlü bir arkadaşımız, kardeşimizdi. Onun tek başına Yalın Enstitü için yaptığı araştırmaları Yalın Enstitü Web sitesinde yayınlamıştık. Önümüzdeki dönemlerde Dr. Ayperi Okur anısına bu araştırmaları bir kitap haline getirip yayınlamak suretiyle onun karşılıksız özveri ile ortaya koyduğu çabayı bir parça da olsa yaşatmış olacağız.

Dr. Ayperi Okur kardeşimizin anısını yaşatmaya gayret ederken, yakınlarına ve ailesine baş sağlığı diliyor, mekânının cennet olmasına dua ediyorum.

Yalçın İpbüken
Yalın Enstitü Başkanı

Çalışmaları:

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi