Blog

Coşkunöz, Honda Yalın Ağ Konferansı'na Katıldı

Duyurular & Basından Haberler

Coşkunöz, Honda Yalın Ağ Konferansı'na Katıldı

Honda Kuzey Amerika’nın her yıl düzenlediği ve 58 tedarikçinin 324 temsilciyle katıldığı “Honda Yalın Tedarik Zinciri Konferansı”nın 6.’sı 13-15 Mayıs 2008tarihleri arasında Louisville, Kentucky’de düzenlendi. Honda tedarikçilerinin ve tedarikçi gelişim mühendislerinin Yalın Üretim deneyimlerini paylaştığı konferansa Coşkunöz A.Ş. Genel Müdürü Şükrü Tetik, Coşkunöz Holding Danışmanı Ali Rıza Yönel ile Coşkunöz Holding Yalın Yayılım Yöneticisi Gökhan Çelikliay katıldı.
Konferansta Şükrü Tetik tarafından Coşkunöz A.Ş.’de 2004 yılından bu yana başarıyla sürdürülen ve Türkiye’nin en başarılı Yalın Dönüşüm projesi olarak gösterilen “Yalına Yolculuk” projesinin sunuşu yapıldı. Sunuşta Hoshin Kanri, Değer Akış Haritaları, Üretim Süreçleri İyileştirme (Kaizen, Yaratıcı Öneri Sistemi), Maliyet Kontrol Çalışmaları, Görsel Fabrika Uygulamaları ve İnsan Kaynakları süreçlerinde yapılan çalışmalar anlatıldı. Konferanstaki en kapsamlı Yalın Dönüşüm uygulaması olarak büyük ilgiyle karşılanan sunuş, izleyicilerin yaptığı oylamada konferansın en beğenilen ve içeriği en faydalı ikinci sunuşu seçildi.
Honda Kuzey Amerika
Honda, Kuzey Amerika’da ilk fabrikasını 1979 yılında açtı. Şu anda değişik eyaletlerde 10 üretim fabrikası bulunmakta, doğrudan 25.000 kişiye, tedarikçileriyle birlikte 65.000 kişiye iş olanağı sağlamaktadır. Bu fabrikalarda Accord, Accura, Civic, CR-V, değişik motorsiklet ve ATV modelleri üretilmektedir.
Honda Yalın Ağı (Honda Lean Network) Nedir?
“Honda Yalın Ağı (Honda Lean Network)”, Honda’nın Kuzey Amerika’daki tedarikçileri arasında sürekli iyileştirme çalışmalarının ve Yalın Uygulama bilgilerinin paylaşılması amacıyla Honda Satınalma Departmanı’nın Tedarikçi Geliştirme Bölümü’nün desteği ile 2003 yılında kuruldu. “Honda Yalın Ağı” faaliyetlerine ilk olarak konferans düzenleyerek başladı. 2003 yılında düzenlenen ilk konferansa 22 tedarikçiden 63 katılımcı katıldı. Konferansın ardından ağa dahil olan firmalar ile Applied Materials, Boeing, John Deere, Freudenberg NOK, Honda, Lockheed Martin, Steelcase ve Toyota firmalarına ziyaretler düzenlendi. Çalışmalara Honda Tedarikçi Geliştirme Bölümü’nün ve Yalın Ağ üyesi tedarikçilerin verdiği eğitimler ile devam edildi. Honda’nın verdiği eğitimlere bugüne kadar 2845, tedarikçilerin verdiği eğitimlere ise 1997 çalışan katıldı.
Verilen eğitimlerden başlıcaları;

 • Çekme / Kanban Sistemleri
 • Değer Akışı Haritalama
 • Hücresel Üretim
 • Yokoten – Bakım
 • TPM
 • Kaizen
 • SMED
 • Malzeme Akışı
 • Ergonomi ve İş Güvenliği
 • OEE
 • İzlenebilirlik
 • 5S
 • Enerji Maliyetleri Azaltma
 • Öneri Sistemleri
 • Tachinbo

Tüm bu çalışmalar sonucunda Honda Yalın Ağı’na dahil olan firmaların saatlik üretim adetlerinde %15 iyileşme, 50.819 m2 alan kazanımı ve 62,9 milyon $ stok azalması elde edildi.
“Honda Yalın Ağı”, otomotivin kalbinin attığı Kuzey Amerika’da Yalın çalışmalara olan büyük ilginin ve gayretin açıklıkla görüldüğü bir ortam. Tüm tedarikçiler rekabetçi olabilmek ve maliyetlerini düşürebilmek için Yalın metotları fabrikalarında uygulamaya başlamışlar ve yararlarını görmektedirler. Firmaların konferansa katılan Yalın Dönüşüm liderleri çoğunlukla tüm Yalın metotları tanımakta ve firmalarında uygulamak için çalışma yapmaktadırlar. Ancak firmaların genellikle fabrikanın bütünsel dönüşümünü sağlayacak bir Yalın Dönüşüm’den ziyade, Kaizen, Kanban, TPM gibi tekil Yalın araçlarını uyguladığı görülmektedir. Oysa Toyota Üretim Sistemi’nin insanların sürekli gelişimi ve öğrenmesi üzerine kurulu bir insan sistemi olduğunu düşündüğümüzde tekil Yalın uygulamaların bütünsel bir dönüşüm kadar fayda sağlamayacağı ortadadır. Bu durumda bütünü görebilen ve firmaların bütünsel Yalın dönüşümünü sağlayacak senseilere büyük görev düşmektedir. Öte yandan çalışanların ülke koşullarının sağladığı refahın etkisiyle değişime hızlı tepki veremediği ve dinamik davranamadığı da konferanstaki sunuşların ortak noktalarından birisi olarak ifade edilmiştir.

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi