Blog

Apple Macbook ve iPhone Servislerinde Yalın Uygulamalar

moritz-kindler-s5mUMNMxABA-unsplash-1
Genel Yazılar

Apple Macbook ve iPhone Servislerinde Yalın Uygulamalar

Türkiye’de en çok kullanılan cep telefonu markalarından birisi olan Apple markası, iPhone model cep telefonu ile oldukça fazla servis ağına sahip markalardan birisidir. Apple markası sadece iPhone cep telefonu ile değil aynı zamanda iMac ve Macbook gibi oldukça fazla tercih edilen cihazları ile de kullanıldığını biliyoruz. İstanbul’da yapılan araştırmaya göre Apple Servisi en çok Beylikdüzü ilçesinde talep görüyor ve Google üzerinde aratılıyor. Beylikdüzü ilçesinin nüfus yoğunluğu sebebiyle ve sosyo-kültürel yapısıyla bu durumun ilintili olduğunu düşünmekteyiz. Peki Beylikdüzü haricinde İstanbul bölgesinde yetkili servis haricindeki özel Apple Servisleri nasıl başarılı şekilde hizmet vermekteler?

Apple servisleri uzmanlık alanlarına göre ayrılıyor. iPhone dikeyinde uzman olan servisler, Macbook dikeyinde uzman olanlar, iMac dikeyinde uzman olanlar ve iPad özelinde uzman olanlar şeklinde ayrılıyor. Bir de bütün Apple ürünlerine servis veren firmalar var. Peki bu firmalar hangi sorunları çözüyor ve müşterilerine nasıl fayda sağlıyor bunlara bakalım.

Macbook Tamiri

Macbook cihazlar Pro ve Air olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu cihazlar mobilite, hafiflik ve performans açısından tercih ediliyorlar. Pki bu cihazların başına gelen en büyük problemin ne olduğunu biliyor musunuz? Sıvı teması! Evet bu cihazları kullanan kişiler genellike yazılımcılar, video yapımcıları ve web geliştiricileri olduğu için masa başında oldukça fazla zaman geçiriyorlar ve çay kahve içme aktivitesi çok fazla oluyor. Masa başında kahve ile geçirilen sürenin miktarı artınca, o kahvenin dökülme ve cihaza zarar verme ihtimali de artıyor.

Macbook ve diğer marka laptoplarda sıvı teması kazasıyla karşılaştıktan sonra uygulanacak aksiyon, hızlı şekilde cihazı iyi bir Apple Servisi’ne götürmek olacaktır. Bu noktada cihazınız hala çalışıyor olabilir. Sakın buna güvenmeyin. Öncelikle şekerli bir içecek döktüyseniz bilmeniz gereken ilk şey klavyenizin zarar görecek olmasıdır. Bu biraz zaman alır, şeker iyice klavyenin alt tabakasına zamanla yapışır ve yayılır. Bir süre sonra bazı tuşlarınız basmaz ve çalışmaz hale gelecektir. Klavyenin değişmesi demek Macbook cihazınızın alt kasasının komple sökülmesi anlamına gelmektedir. Apple yetkili servisleri maalesef bu işlemi yapmıyorlar. Klavye ve batarya ile ilgili bir sorun olduğunda yaptıkları şey alt kasa değişimi olacaktır ve sıvı teması garanti kapsamı dışında olduğu için oldukça ciddi bir maliyet ortaya çıkıyor.

Bir diğer sorun da anakart problemidir. Sıvı temaslı cihazlarda en korkulacak sorun sıvının anakarta ulaşmasıdır ve bu genellikle anında etki etmeyebilir. Cihazımı kuruttum ve çalışıyor, başına bir şey gelmedi diye düşünebilirsiniz ama bilmediğiniz bir şey var. Apple Macbook’ların anakartı o kadar sağlamdır ki çok fazla sıvı ile temas etmezse hemen bozulmaz fakat bir süre sonra muhakkak bozulacaktır. Ana kartın sıvıdan dolayı arıza yapmasının sebebi şu. Sıvıyla temas eden anakart bir süre sonra oksitlenmeye başlar. Maalesef bundan kaçınmanın yolu yok. Cihazınız sıvı teması sonrasında sağlıklı bir şekilde çalışıyor diye hemen mutlu olmamalısınız. Oksitlenme gerçekleşince, cihazınız tamamen susacak ve çalışmaz hale gelecektir. Bunun önüne geçmenin bir yolu var. Sıvı teması sonrasında cihazınızı özel bir Apple Servisine götüreceksiniz ve anakartın temizlenmesi hizmetini almalısınız. Zamanında temizlenen anakartlar daha sonrasında çok daha büyük sorunlara yol açmayacaktır ve büyük bir masraftan kurtulmuş olacaksınız.

iPhone Tamiri

Apple iPhone cihazlarda en çok karşılaşılan problemlerden birisi de ekran kırılmasıdır. Ekran kırılmaları garanti kapsamına girmediği için Apple özel servislerinde değişimi sağlanır. Yetkili servislerde ekran değişimleri hem zaman aldığı için hem de daha pahalı olduğu için güvenilir Apple özel servislerini tercih etmekte fayda var.

iPhone telefonlarda karşılaşılan diğer sorunlardan birisi de anakart onarımı ve tamiridir. Bunun içerisinde baseband onarımı, şarj entegresi değişimi ve sıvı teması problemleri de yer almaktadır. Ayrıca pil ve batarya sorunları belli bir süreden sonra kaçınılmaz olarak boy göstermektedir. Pil fiyatları modele göre değişmekle beraber kaliteye göre de sıklıkla değişir. Burada önemli olan kaliteli bir pil bayisi olan bir servis ile çalışmaktır. Bunun için dikkat edilmesi gereken en önemli şey işletmenin Google üzerindeki yorumlarını okumak olacaktır.

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi