Blog

15 Katlı Bir İnşaat 6 Günde Nasıl Biter?

Yalın İnşaat Yalın Uygulamalar

15 Katlı Bir İnşaat 6 Günde Nasıl Biter?

Makaleyi okumaya başlamadan sayfanın alt tarafındaki linki tıklayıp kısa videoyu izleyiniz lütfen…
Kısa video filmini ilk izleyenlere sorduğumuzda, alttaki kronometrenin sürekli çalışan ve artan rakamlarında saat / dakika / saniye / sanise detaylarını kavramakta zorlandıklarını dile getirdiler. Acaba en baştaki “saat” rakkamı “gün” olabilir mi diye düşünmüşler…
Oysa, hayır, o rakam “gün” değil, “saat”i gösteriyordu…
Malum internet üzerinden her tür bilgi anında paylaşılıyor. Bu film de, bizlere geldiği gibi ABD iş çevrelerinin de eline ulaşmış. Orada inşaat sektöründe üst düzey yöneticilik yapan bir dostumuz dedi ki : “ilk izlediğimizde gözlerimize inanamadık, bu ürkütücü rakibi de içimizden takdir ettik.”
Yalın Enstitü olarak, yıllardır, satın almadan satışa kadar şirketlerin tüm süreçlerini incelediğimiz ve her sürecin başlangıcından bitişine dek akış süresini kısaltmada çok önemli iyileştirmeler (daha kısa zamanda hatasız üretim ve daha çabuk nakit geri dönüşü) yaptığımız için, filmdeki görüntü bizi şaşırtmadı.
Zaten bu sebeple ve hazırlık içinde, 21 Haziran 2011 tarihinde sektörün önde gelenleri için, Yalın İnşaat Seminerini düzenledik. Semineri ABD’nin en büyük inşaat firmalarından birinin Operasyon Müdürü Barış Lostuvalı verdi. Tespit edilen o ki, hemen hemen tüm dünyada inşaat sektöründe %30’u aşan bir İSRAF var. Amaç bu israfın yok edilmesi ve bu kaynağın maliyet düşüşü ya da ilave kar birikimi olarak kullanılmasıdır. Düşünün ki, 100 bin TL’ye mal olan bir inşaatı Yalın İnşaat uygulamalarıyla 70 bin TL’ye mal etmeye başladınız. Böyle bir iyileşmenin sektörün tüm paydaşlarına katkısını hayal ediniz lütfen.
Çinliler bu vesileyle dünyaya bir mesaj daha verdiler.
Aslında başarı “İNSAN”a ait. İnsan iyi bir liderlik ve motivasyonla zamana karşı yarıştığında ya da  yoklukla mücadele ettiğinde akla hayale gelmeyen çözümler bulabilmektedir; sürat, hatasızlık ve kalite birarada gerçekleşebilmektedir. İşte Yalın Düşüncenin özü de budur zaten.
Çin’deki bu 5 yıldızlı otel 2 hafta içinde müşteri kabule  hazır hale gelmiş.
Normal şartlar altında 15 katlı bir binanın yapımı 15 ile 18 ay sürerken, Çinli mühendisler bunu inanılmayacak bir süre içerisinde tamamladı. İşte 6 günde yapılan (elektrik aksamı, pencere – kapı, ışıklandırma, ses izolasyonuna kadar) otelin yükselişini birlikte izleyelim :

  • Malzeme akışı düzgün ve sağlıklı; malzeme çok hızlı geliyor.
  • Paralel çok sayıda iş yürüyor. Akış çok iyi sağlanmış.
  • Kullanılan malzemeler uygun olarak seçilmiş.
  • Teknolojiden yararlanılması sürece katkıda bulunmuş.
  • Binanın etrafının boş olması faydaya dönüştürülmüş; iş araçları bina üzerinde her yönden çalışabilmiş.

Sonuç :
Bu inşaatın tamamlanması sürecindeki yönetim, planlama, tasarım ve uygulamadaki mükemmel uyum ve elde edilen sonuç, Yalın Düşüncenin sahaya yansımasıdır. Yalın Düşünce’yi hangi sektör olursa olsun uygulayanlar faydasını görmekte ve takdir etmektedir.
Hakan Akgül

Yorum Yaz

Apple Servisi Beylikdüzü Apple Servisi